Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
14 postów 6 komentarzy

Merytorycznie

M O Jędrysek - Merytorycznie: o surowcach naturalnych w tym o gazie łupkowym, o Wrocławiu, Dolnym Śląsku i o Polsce.

"Uważam Rze", Ile już straciliśmy.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Z profesorem Mariuszem-Orionem Jędryskiem, głównym geologiem kraju w latach 2005–2007 rozmawia Rafał Ostrowski, wywiad dla "Uważam Rze".

Pan pierwszy dostrzegł szansę wydobywania w Polsce gazu łupkowego. Sprowadził pan koncerny amerykańskie i wydał pan pierwsze koncesje na poszukiwania.

Kiedy obejmowałem urząd głównego geologa kraju w roku 2005, o technologiach wydobycia gazu z łupków w Polsce nie wiedziano nic. Ja dowiedziałem się o nich od doktora Jana Krasonia, geologa mieszkającego w USA. Z jego pomocą zaprosiłem pierwsze amerykańskie koncerny wydobywcze. Wydałem 11 koncesji na poszukiwania.

Dziś ocenia pan krytycznie politykę obecnych władz w tej sprawie.

Popełniono kardynalne błędy w wydawaniu koncesji na poszukiwania gazu w łupkach. Oceniam, że kosztowały one podatników wiele miliardów złotych. Wiem, że trudno w to uwierzyć. W przyszłości konsekwencje błędnych decyzji mogą okazać się o wiele większe.

Na czym polegają te błędy?

Na wydaniu wszystkich koncesji na poszukiwania w obecnym stanie prawnym, co stawia Polskę w bardzo niedobrym położeniu, jeśli chodzi o udział w zysku z naszego gazu z łupków na dziesięciolecia. Poza tym już na koncesjach poszukiwawczych państwo mogło zarobić kilkadziesiąt razy więcej.

KOMENTARZE

  • Ile już straciliśmy
    @ Autor
    Moje najwyższe uznanie za to, co Pan zrobił jako główny geolog i co Pan teraz robi.
    Ze zdumieniem czekam już prawie dobę na komentarze zadziornych sprzed kilku dni space'ów, kajdasów, waldemarów itp. itd. A tu nic. Czym odebrał im Pan chęć komentowania? Już prawie wymachiwali maczugami. A tu nagle cisza. Chyba zastosował Pan jakiś tajny chwyt wobec nich, który podpatrzył Pan u Japończyków w czasie stażu w ich kraju. A może przyjęli spokojny, rzeczowy wykład Pana co do stanu faktycznego w łupkach. To już sukces. Dobrze o nich świadczy, bo z dłuższej obserwacji ich wypowiedzi wiem, że słowo (skrót) PiS działa na niektórych, jak płachta (muleta) na byka.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031