Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
14 postów 6 komentarzy

Merytorycznie

M O Jędrysek - Merytorycznie: o surowcach naturalnych w tym o gazie łupkowym, o Wrocławiu, Dolnym Śląsku i o Polsce.

Axel Springer - o przeprosinach c.d.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W piątek, 8 maja br. zakończyła się rozprawa przed Sądem Okręgowym w Warszawie z powództwa prof. dr hab. Mariusza Oriona – Jędryska, b. głównego geologa kraju i wiceministra środowiska w latach 2005-2007, przeciwko wydawnictwu Axel Springer.

Wydawany przez to wydawnictwo „Dziennik” opublikował w dniu 21 stycznia 2008 r. notatkę pt. „Pomagał Rydzykowi, teraz pomógł sobie”. W tekście tym sformułowano wobec profesora zarzut „nieuzasadnionego pomagania w zakresie geotermii Ojcu Rydzykowi” oraz „zlecenie sobie za 660 tys. złotych koordynowanie serii monograficznej”. Domagał się on do „Dziennika” sprostowania tych informacji, lecz gazeta odmówiła zamieszczenia go na swoich łamach. W tej sytuacji prof. Orion-Jędrysek złożył pozew do sądu i wygrał sprawę.

Jest faktem, że wydał on koncesję na wiercenie otworów geotermalnych w Toruniu. Jego działalność w tym zakresie była czysto urzędowa i zgodna z przepisami, gdyż przedłożono wszystkie wymagane prawem dokumenty dla jej uzyskania. W tej sytuacji obowiązkiem urzędnika było wydanie stosownej decyzji, co stało się faktem. 

Gazeta nie była w stanie udowodnić przed sądem swojego twierdzenia, że profesor zlecił sobie koordynowanie serii monograficznej i przyznał sobie z tego tytułu wynagrodzenie. Podjęta z inicjatywy profesora myśl wydania serii monograficznej o objętości ok. 30 tomów, miała być najnowszym podsumowaniem stanu badań, poszukiwań i prac naukowych z zakresu wszystkich kierunków geologii. Pieniądze na ten cel miały pochodzić z środków własnych uzyskanych z opłat eksploatacyjnych wnoszonych przez krajowe przedsiębiorstwa górnicze, płacące ustaloną sumę za każdą wydobytą tonę surowca. 

Profesor udowodnił przed sądem, że wszystkie prace związane z przygotowaniem tego wydawnictwa wypełniał w ramach obowiązków służbowych.

Sąd zarządził opublikowanie przez Axel Springer oświadczenia prostującego nieprawdziwe wiadomości, jakie uprzednio podał w tej sprawie oraz nakazał wypłatę 50 tys. złotych tytułem zadośćuczynienia. Wyrok nie jest prawomocny.

Źródło: http://www.nettg.pl/Aktualnosci/Szukaj/Kraj/B.-glowny-geolog-kraju-wygral-z-%E2%80%9EDziennikiem%E2%80%9D,10489,1500,1

KOMENTARZE

  • Ruska agentura zaatakowała za pomocą lobbies niemieckiego
    Łupki zabolały geopolitycznie i gospodarczo Kreml, czują że to dla nich KONIEC, ale jak znam sowietów w stylu Putina, to niestety prędzej wykończą Polskę, połowę świata.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031