Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
14 postów 6 komentarzy

Merytorycznie

M O Jędrysek - Merytorycznie: o surowcach naturalnych w tym o gazie łupkowym, o Wrocławiu, Dolnym Śląsku i o Polsce.

Wygrany proces z Axel Springerem

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W sieci czasami jeszcze znajdą Państwo oszczerstwa ze strony Dziennika, wiernie powtarzane przez Gazetę Wyborczą, że osiągnąłem korzyści ze służby publicznej, pomagając O. Tadeuszowi Rydzykowi. Otóż jest to nieprawdą!

image 

Poniżej - artykuł z Pulsu Biznesu: 
http://www.pb.pl/1281648,101884,nfos-prof.-jedrysek-nie-otrzymal-zadnych-pieniedzy-z-funduszu

Prof. Mariusz-Orion Jędrysek nie otrzymał żadnych pieniędzy z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska (NFOŚ) na prace związane z koordynacją wydawnictw z zakresu geologii - powiedział PAP w poniedziałek Krzysztof Walczak z NFOŚiG.

Poniedziałkowy "Dziennik" napisał, że prof. Jędrysek załatwił sobie "zlecenie na 660 tys. zł z publicznych pieniędzy". Według gazety, wysłał on do Funduszu wniosek o sfinansowanie projektu pod tytułem "koordynacja monografii" geologicznej.

Prof. Jędrysek został redaktorem naczelnym tego wydania. Prof. Jędrysek w rozmowie z PAP w poniedziałek oświadczył, że nie zarobił żadnych pieniędzy w związku z jego pomysłem dotyczącym stworzenia nowoczesnej i uporządkowanej serii monograficznej z zakresu geologii. Walczak wyjaśnił, że co roku Główny Geolog Kraju (którym był za rządów PiS prof. Jędrysek) występuje do Funduszu z listą przedsięwzięć dotyczących finansowania wydawnictw z zakresu polskiej geologii.

W ubiegłym roku prof. Jędrysek wystąpił z wnioskiem o dofinansowanie przedsięwzięcia "koordynacja monografii". Jak zaznaczył Walczak, Fundusz popiera sam pomysł wydania monografii geologicznej, gdyż "trzeba upublicznić badania naukowe z zakresu geologii", natomiast od początku Fundusz zajął negatywne stanowisko wobec sprawy koordynacji (działań) nad monografią.

Walczak wyjaśnił, że stanowisko było negatywne "dlatego, że według posiadanych przez nas dokumentów koordynację tej monografii miał sprawować osobiście prof. Jędrysek, co jest niezgodne z naszymi procedurami". Dodał, że NFOŚ wysłał jesienią ubiegłego roku kilka pism w tej sprawie do Ministerstwa Środowiska, w których Fundusz zgłaszał "poważne wątpliwości" wobec tej sprawy.

Wobec takiego stanowiska Funduszu, 19 grudnia 2007 r. obecny główny geolog kraju dr Henryk Jacek Jezierski poinformował Fundusz, iż "rezygnuje z tego tematu" - powiedział Walczak. Chodzi o skreślenie pozycji dotyczącej koordynacji monografii.

Prof. Jędrysek wyjaśnił w rozmowie z PAP, że gdy pełnił funkcję głównego geologa kraju doszedł do wniosku, iż należy przygotować serię monografii z zakresu geologii. Seria miałaby składać się z 40 tomów. Jak powiedział, "w drodze przetargu miał być wyłoniony koordynator projektu". Naukowiec zapewnił też, że koordynatorem ma być inna osoba niż redaktor naczelny, którym on został. "Gdy zostanie wyłoniony koordynator będzie można mówić o pieniądzach wypłacanych na realizację tej monografii" - powiedział Jędrysek.

Dodał, że został redaktorem naczelnym monografii geologicznej, ale bez żadnego wynagrodzenia. "Do tej pory nie zarobiłem na tym pomyśle żadnych pieniędzy. Jestem redaktorem naczelnym w trzech czasopismach, ale bez wynagrodzenia. Zwykle takie funkcje pełni się honorowo" - powiedział Jędrysek. (PAP)

KOMENTARZE

 • Dlaczego wydawał Pan koncesje na poszukiwanie (=wydobycie) gazu
  za jedyne 100.000 złotych?

  To praktycznie za darmo, biorąc pod uwagę prawdopodobne zyski. Mówił Pan, że chce zobaczyć "jak rynek wyceni te koncesje". Koncesji tych wydał Pan około 15. Czy trzeba było aż tyle?

  Dlaczego w zapisach koncesji nie było punktu, który mówiłby o znaczących wpływach do budżetu Polski za gaz w przyszłości wydobyty? W obecnej chwili tych koncesji na określonych przez Pana warunkach wydano około 100, wszystkie na zasadach, które określił Pan. Czy nie czuje Pan żadnej odpowiedzialności za rozdawanie majątku narodowego?

  Jakie podmioty uzyskały te koncesje, kiedy to Pan piastował odpowiedni urząd? Proszę o nazwy firm i nazwiska.
 • @Łażący Łazarz - A JA MAM NADZIEJĘ,
  że Szanowny Pan Profesor już tutaj, w tej notce, odpowie na moje pytania i rozwieje wszelkie wątpliwości, które rodzą się w mojej głowie po wysłuchaniu Jego wykładu o gazie łupkowym sprzed paru dni.
 • @all
  Proszę obejrzeć wykład pana profesora, a potem zadawać pytania.

  http://www.youtube.com/watch?v=MiAvtrH9hrE
 • Konferencja - Gaz łupkowy
  http://www.youtube.com/watch?v=9kxRcPbOYSg
 • @Kacper Gizbo
  "Proszę obejrzeć wykład pana profesora, a potem zadawać pytania."

  A ja nie będę oglądał wystąpienia pana Jądryska na jakiejś tam konferencji, a jednsk pytania zadam, gdyż post jest o działaniach tego pana w pewnym okresie sprawowania przez niego funkcji państwowej, a nie o gazie łupkowym.

  Ja czegoś tu nie rozumiem. Po co ten facet napisał ten post. Przecież on go stawia w bardzo niekorzystnym świetle.

  Gdyby nie czujność NFOS, to ten pan zgarnąłby forsę za koordynację. Przecież Walczak z NFOS wyraźnie mówi o tym, "że stanowisko Funduszu było negatywne "dlatego, że według posiadanych przez nas dokumentów koordynację tej monografii miał sprawować osobiście prof. Jędrysek, co jest niezgodne z naszymi procedurami".

  Podreślam: WEDŁUG POSIADANYCH PRZEZ NAS DOKUMENTOW

  P.S.: Teraz, albo p. Jędrysek poda NFOS do sądu, albo ... przeprosiny Axel Springer dotyczą niefortunnego sformułowania ich redaktora, a nie przedmiotu sprawy.
 • @waldemar.m
  Odpowiedzi na pytania są w materiałach wideo. Nowy Ekran jest wolnym medium, nikogo nie zmuszamy do oglądania filmów, odpowiadania na pytania i zakładania blogów.
 • @Kacper Gizbo
  Na moje pytania odpowiedzi w filmie nie ma. Ja oczekuję rozwinięcia tego tematu.

  Nie wydaje mi się, żeby wydawanie koncesji na poszukiwanie (i wydobycie) gazu 15 podmiotom za jedyne 100.000 złotych było rozsądne i z korzyścią dla kraju, biorąc pod uwagę prawdopodobne zyski. Te sprawy są w filmie stwierdzone, ale nie są wyjaśnione.

  100.000 PLN to jest cena samochodu osobowego, a wydobycie wiąże się z odwiertami i przeróbką setek tysięcy ton skał. Ta skala - rozbieżność pomiędzy prawdopodobnym zyskiem a kosztem koncesji jest po prostu uderzająca.

  I nie teraz ma znaczenia, jak PO zaniedbała politykę koncesyjną (a podejrzewam, że ktoś za to po prostu dostawał w łapę), tylko ważne jest w tym punkcie co i dlaczego zrobił swojego czasu pan profesor Jędrysek, oraz do czego to w efekcie doprowadziło.

  Czy osoba na takim stanowisku ma prawo do takich zaniedbań? Do takiej małej zdolności przewidywania przyszłości? Czy można ufać wszystkim którzy "po nas" przyjdą i przejmą politykę koncesyjną? Z kim konsultowano ceny koncesji? Kto robił chociażby zgrubne szacowania kosztów? Przecież szacunkowa ilość gazu w łupkach była już znana! Dlaczego ustalono na (o ile pamiętam) zaledwie 1% podatek odprowadzany do Państwa za wydobycie?

  Skoro niszczyciele Polski: PO, nie musieli nic zmieniać w polityce koncesyjnej, jaką ustalił prof. Jędrysek (żeby ktoś - ale raczej nie Polacy - na tym zarabiał), to o czym to świadczy?

  Jeśli pytania te zostałyby bez odpowiedzi, to jak będzie wyglądać teraz zbijanie politycznego kapitału na udziale pana profesora w kwestiach tak istotnych dla Polski jak energetyka? Czy byłoby to czymś godnym osoby w służbie Polakom?

  Czy robię coś złego, żądając prawdy w sprawach najważniejszych dla Polski? Czy moje zaniepokojenie nie jest uzasadnione?
 • @Kacper Gizbo
  W szczególności interesuje mnie odpowiedź na pytanie o podmioty, którym pan profesor Jędrysek "osobiście" koncesji udzielał. Znając te firmy i nazwiska można szperać dalej. Politykom zawsze należy patrzyć dokładnie na ręce. Może wyjdzie z tego jakaś interesująca sprawa?
 • @space
  Drogi Panie space.
  Na moich stronach:
  www.morion.ing.uni.wroc.pl
  www.jedrysek.eu

  jest wiele linków, które tłumaczą sprawę.
  Prosze tez zagladnac do dziejszego Uważam Rze (artyluł M. Pawlicki i wywiad ze mną), oraz portal gazety finansowej ... z obszernym wywiadem
  Gdyby byly nadal niejasnosci to chetnie temat podejme i dopowiem

  Pozdrawiam,
  Mariusz
 • @M O Jędrysek
  Dziękuję Panu, Profesorze, za odpowiedź, zapoznam się z materiałami.

  Czy znajdę również listę podmiotów gospodarczych, którym koncesje wydano, gdy był Pan za to odpowiedzialny?

  Pozdrawiam
  Grzegorz Ilnicki
 • @space
  Panie Grzegorzu,  Dziękuję za zainteresowanie, temat ważny.  Dane o koncesjach są jawne, na stronie Ministerstwa Środowiska są mapy z datami: http://k.wnp.pl/images/gaz_lupkowy/20110715_mapa_koncesji_big.jpg  Co do ilości koncesji, to zacytuję tylko:

  \"Inicjatorem badań nad formowaniem się metanu i możliwością jego występowania w skałach osadowych (łupkach) w Polsce jest Prof. zw. dr hab Mariusz-Orion Jędrysek.

  W latach 2005-2007 był on głównym geologiem kraju i udzielał pierwszych koncesji na poszukiwania gazu łupkowego (koncesje te były od siebie oddalone/porozrzucane, tak aby lepiej rozpoznać zasoby). Kolejne koncesje udzielane byłyby za kwoty minimum 100 razy większe niż te, z którymi mamy obecnie do czynienia!!\"

  Pozdrawiam,

  Mariusz
 • @M O Jędrysek
  Uprzejmie dziękuję za mapkę. Przyznam też, że jest Pan sprytnym interlokutorem, podając powyższy cytat bez źródła (a w uzupełnieniu zamieszczonego komentarza, niejako strofując drugą stronę). W zasadzie podoba mi się takie podejście :) Ciekawe, kto był autorem tamtego komentarza...

  Martwi mnie to, dlaczego rząd PiS, zanim zrezygnował z rządzenia nie wyregulował tak istotnych kwestii, zostawiając sprawę łupków "na pastwę" sił, które władzę przejęły, a które z punktu widzenia panów Kaczyńskich powinny były już wtedy jawić się jako w oczywisty sposób zagrażające Polsce. Skończyło się to "rozdaniem" kart w tej energetycznej grze, które nie do końca było uczciwe - korzystne dla Polski. Czy naprawdę uważa Pan, że nie ponosi za to najmniejszej odpowiedzialności?

  Widzę, że pomijając już wschodnich "partnerów biznesowych" najbardziej znaczące udziały mają tu firmy Exxon Mobil, Chevron, oraz Marathon Oil - zachodni (USA) GIGANCI światowego rynku paliw.

  Kapitałowi temu prawie na pewno zależeć będzie na możliwie szybkim ograniczeniu dostępu Rosjan do polskiego gazu, co wpisywałoby się poniekąd w politykę PiS. Jednocześnie temu lobby o przychodach porównywalnych z PKB Polski będzie z pewnością zależało na utrudnieniu zwiększania wpływów do budżetu Polski, bo to oznacza mniejsze wpływy do budżetu tego lobby.

  Może się okazać, że PiS (mam nadzieję, że nie było to ukrytą strategią) zagra wobec tego kapitału tak samo serwilistycznie jak wobec USA w sprawie Iraku i offsetowych umów militarnych, a także jak to było wobec kapitału związanego z sektorem finansowym (dług za PiS też wzrastał z porównywalną % prędkością, co za PO)

  Panie Mariuszu. Czy teraz, gdy większość (prawda?) koncesji w obszarze występowania gazu jest już wydanych, nie jest już po prostu "po ptakach"? Czy da się coś jeszcze zrobić? Czy nie można było tego uniknąć? Jeszcze raz zwrócę uwagę, że PiS dobrowolnie oddał władzę, umożliwiając stosowanie Pańskiego prawa koncesyjnego wobec następnych wnioskodawców, co skrzętnie wykorzystały wspomniane multimiliardowe korporacje. Czy są jakieś oficjalne postanowienia, plany PiS w sprawie ratowania sytuacji?

  Chciałbym spytać jeszcze Pana, bo trudno odnaleźć te informacje na mapie - którym firmom udzielał Pan koncesji jako pierwszym? Widnieją tam miejsca z datami "2007", jednak nie wszystkie są oznaczone nazwami firm.

  Pozdrawiam,
 • @M O Jędrysek
  Dlaczego nie zajął Pan stanowiska w kwestii, którą poruszyłem w swoim komentarzu:

  http://merytorycznie.nowyekran.pl/post/28724,wygrany-proces-z-axel-springerem#comment_236782
 • @M O Jędrysek
  Proszę zachęcić wyborców do głosowania na Pana i jednocześnie niech to nas wszystkich trochę informuje o sytuacji w tematyce Panu bliskiej. Osobiście uważam iż bogactwa ziemi powinny w 100% wydobywać polskie firmy, w tym w większości spółki skarbu państwa. To co robicie po 1989 (mówię do wszystkich polityków, ich zaplecza eksperckiego) będzie i już jest oceniane jako zdrada, to coś więcej nie liberalna niegospodarność na szkodę Suwerena.

  Poza tym wydobywajmy najpierw gaz w normalnych, tańszych złożach bez takiego ingerowania w naturę. Trzeba ich szukać i gadanie że Polski na to nie stać jest jakimś totalnym nonsensem. A stać nas na trzy razy przepłacony ruski gaz? A konsekwencje tego uzależnienia? Afryka jest pełna bogactw, ale czy to dało, daje to zamożność obywatelom ich państw? Siłę tym państwom z wyjątkiem może śp. Libii i białego niegdyś RPA? To samo było, jest i ma być dalej z Polską? Czy ruskie czy światowe koncerny, to wydoją nas, zniszczą nam środowisko przy minimalnych dla nas korzyściach. Dostaniemy banany jak małpy...

  Niskie miejsce dał Panu PiS. Będzie ciężko... ale może docenią po wyborach i chyba o to chodzi :) Tylko muszą wygrać i to wysooookooo... jak Fidesz na Węgrzech rok temu.
 • @M O Jędrysek & @space
  Podzielam czesciowo pytania i watpliwosci space'a.

  Panie Profesorze,
  czy technicznie polskie firmy mialy mozliwosci przeprowadznia pierwszych odwiertow?

  Nie rozumiem jak np. Norwedzy i Rosjanie moga umiec dbac o swoje interesy a Polska nie? Wiem ze to pewnie nie Pan do konca podejmowal takie decyzje (?), ale przy 40 miliardach deficytu rocznie, spokojnie mozna bylo sobie pozwolic przez 3-4 lata dorzuci po 1 miliardzie i zobaczy co ze tego wyjdzie. No chyba ze na poczatku nie wierzono, Pana wlaczajac, tak naprawde ze moze to byc WIELKIE przedsiewziecie. i kazali Panu samemu znalezc srodki na pierwsze inwestycje.

  Tak czy siak, nie ma co teraz gdybac na tym, tylko miec nadzieje ze wszystko nie jest jeszcze zmarnowane.

  Pozdrawiam
 • @space
  Nie bierze Pan pod uwagę ryzyka, jakimi obarczone były te pierwsze odwierty. Co w przypadku ewentualnych wyników negatywnych?? Wydałem tych koncesji 11, porozrzucanych w różnych częściach kraju, tak aby zachować kontrolę, poczekać na wyniki i w wypadku pozytywnych, kolejne (pomiędzy tymi obszarami) wydawać w momencie uzyskania zmian w "Prawie geologicznym i górniczym", które to przygotowałem. W ten sposób planowana Polska Służba Geologiczna kontrolowałaby sytuację. Alarmowałem posłów, premiera od 2-3 lat, aby bezwzględnie wstrzymać wydawanie kolejnych koncesji. Wszystkie moje apele, listy zostały do dzisiaj bez odpowiedzi. Ja tego majątku bronię, dlatego zdecydowałem się wystartować w wyborach, choćby nawet z 14 miejsca. "Prawda obroni się sama, tylko trzeba jej pomóc".

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031