Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
14 postów 6 komentarzy

Merytorycznie

M O Jędrysek - Merytorycznie: o surowcach naturalnych w tym o gazie łupkowym, o Wrocławiu, Dolnym Śląsku i o Polsce.

Moje komentarze

 • @space
  Nie bierze Pan pod uwagę ryzyka, jakimi obarczone były te pierwsze odwierty. Co w przypadku ewentualnych wyników negatywnych?? Wydałem tych koncesji 11, porozrzucanych w różnych częściach kraju, tak aby zachować kontrolę, poczekać na wyniki i w wypadku pozytywnych, kolejne (pomiędzy tymi obszarami) wydawać w momencie uzyskania zmian w "Prawie geologicznym i górniczym", które to przygotowałem. W ten sposób planowana Polska Służba Geologiczna kontrolowałaby sytuację. Alarmowałem posłów, premiera od 2-3 lat, aby bezwzględnie wstrzymać wydawanie kolejnych koncesji. Wszystkie moje apele, listy zostały do dzisiaj bez odpowiedzi. Ja tego majątku bronię, dlatego zdecydowałem się wystartować w wyborach, choćby nawet z 14 miejsca. "Prawda obroni się sama, tylko trzeba jej pomóc".
  Wygrany proces z Axel Springerem
 • @space
  .. przypisywanie mi odpowiedzialności za sprawę gazu łupkowego to wyraz bardziej niechęci do mnie niż racji. Ode mnie się to zaczęło, ale proszę pamiętać, że równolegle (2007 r.) ruszył cały kontekst prawny, który niespodziewanie także dla mnie został przerwany dymisją rządu we wrześniu 2007 r. Było więc bardzo mało czasu (przygotowanie, legislacje, prezentacje, uzgodnienia ministerialne potem konsultacje społeczne itd.), to wszystko zabiera ustawowo dużo czasu. W tej sprawie rząd PiS nie miał najmniejszych szans na "wyregulowanie" czegokolwiek. A nowa ekipa postanowiła nie kontynuować tych spraw... i tyle w tym temacie. Ale też nie wszystko jest skończone, wiele można jeszcze poprawić i odzyskać, tylko musimy mieć szansę to zrobić ...
  Co do pierwszych firm nabywających koncesje zaś, to ma to dzisiaj znaczenie historyczne, niektóre z nich kupowały koncesje w celach merkantylnych ... a trwający od 2-3 lat wtórny rynek, o czym już pewnie i Panu wiadomo bardzo zmienił mapę włascicieli. Odnośnie szans naprawy stanu rzeczy, one istnieją, tylko trzeba współpracy pomiędzy wszystkimi opcjami politycznymi w sejmie, dla POLSKI!
  Japoński Artykuł w Nikkei Business nt gazu łupkowego
 • @Torin
  więcej wiary, nie wszystko stracone... na szczęście prawo w naszym kraju budujemy my (przy założeniu, że będzie nowa bardziej propaństwowa ekipa niż dotąd); ale też wszystkie partie mają na celu poprawę stanu rzeczy związane z gazem łupkowym, tak więc sursum corda..
  Japoński Artykuł w Nikkei Business nt gazu łupkowego
 • @waldemar.m
  Naszym celem jest na pewno lepsze wykorzystanie energii geotermalnej, a co do nowej technologii wydobycia gazu z łupków, to jest to technologia stosowana na szeroką skalę, jednak stanowi tajemnicę handlową i nie wiemy co oprócz 99,5 % , które to stanowią woda i piasek, jest stosowane w metodzie szczelinowania. Mówimy tu jednak o innej skali głębokości, pamiętajmy że skały te zalegają na kilku kilometrach, a wodę spożywamy zazwyczaj z kilkudziesięciu metrów, dlatego uważam że ryzyko to jest niewielkie.
  Japoński Artykuł w Nikkei Business nt gazu łupkowego
 • @space
  Panie Grzegorzu,  Dziękuję za zainteresowanie, temat ważny.  Dane o koncesjach są jawne, na stronie Ministerstwa Środowiska są mapy z datami: http://k.wnp.pl/images/gaz_lupkowy/20110715_mapa_koncesji_big.jpg  Co do ilości koncesji, to zacytuję tylko:

  \"Inicjatorem badań nad formowaniem się metanu i możliwością jego występowania w skałach osadowych (łupkach) w Polsce jest Prof. zw. dr hab Mariusz-Orion Jędrysek.

  W latach 2005-2007 był on głównym geologiem kraju i udzielał pierwszych koncesji na poszukiwania gazu łupkowego (koncesje te były od siebie oddalone/porozrzucane, tak aby lepiej rozpoznać zasoby). Kolejne koncesje udzielane byłyby za kwoty minimum 100 razy większe niż te, z którymi mamy obecnie do czynienia!!\"

  Pozdrawiam,

  Mariusz
  Wygrany proces z Axel Springerem
 • @space
  Drogi Panie space.
  Na moich stronach:
  www.morion.ing.uni.wroc.pl
  www.jedrysek.eu

  jest wiele linków, które tłumaczą sprawę.
  Prosze tez zagladnac do dziejszego Uważam Rze (artyluł M. Pawlicki i wywiad ze mną), oraz portal gazety finansowej ... z obszernym wywiadem
  Gdyby byly nadal niejasnosci to chetnie temat podejme i dopowiem

  Pozdrawiam,
  Mariusz
  Wygrany proces z Axel Springerem

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031